TR Member Perks!

The 2017 British Academy Games Awards by BAFTA, has announced their winners of their game awards on April 6th.

Naughty Dog’s Uncharted 4: A Thief’s End was able to snatch the best game award, marking the fifth time the Uncharted series has snatched an award with BAFTA. The previous four awards all came from Uncharted 2, which also snagged the best game award in 2010.

The biggest winner of the night though was the indie title INSIDE by developer Playdead. INSIDE would take away four awards during the ceremony: Best Narrative, Game Design, Artistic Achievement and Original Property. Only two other games were able to snag multiple awards, both indie titles. Campo Santo’s Firewatch won Best Debut Game and Best Performance for Voice Actress Cissy Jones. Ghost Town Games Overcooked snagged Best Family Game and Best British Game.

Other winners included That Dragon, Cancer, Overwatch, Rocket League and Pokemon Go, to name a few. Game developer Brenda Romero was also given a special award “for outstanding creative contribution to the gaming industry, and for her illustrious career in game design, her advocacy for the art and creative process behind game-making, and her commitment to encouraging the next generation of talent in the industry.”

The full list of games and winners is below.

Best Game

Winner: Uncharted 4  Development Team – Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe

Nominees:

  • Firewatch Development Team – Campo Santo Productions/Camp Santo Productions, Panic Inc.
  • INSIDE Development Team – Playdead/Playdead
  • Overwatch Development Team – Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment
  • Stardew Valley Eric Barone – ConcernedApe/Chucklefish
  • Titanfall 2 Development Team – Respawn Entertainment/Electronic Arts

Debut Game

Winner: Firewatch Development Team – Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.

Nominees:

  • Overcooked Development Team – Ghost Town Games/Team17 Digital inc.
  • Oxenfree Development Team – Night School Studio/Night School Studio
  • That Dragon, Cancer Development Team – Numinous Games/Numinous Games
  • The Witness Development Team – Thekla, Inc./Thekla, Inc.
  • Virginia Development Team – Variable State/505 Games

Game Design

Winner: INSIDE Development Team – Playdead/Playdead

Nominees:

  • Battlefield 1 Development Team – DICE/Electronic Arts
  • Dishonored 2 Development Team – Arkane Studios/Bethesda Softworks
  • Overwatch Development Team – Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment
  • Titanfall 2 Development Team – Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • The Witness Development Team – Thekla, Inc./Thekla, Inc.

Narrative

Winner: INSIDE Arnt Jensen – Playdead/Playdead

Nominees: 

  • Dishonored 2 Development Team – Arkane Studios/Bethesda Softworks
  • Firewatch Development Team – Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.
  • Mafia III Development Team – Hangar 13/2K
  • Oxenfree Development Team – Night School Studio/Night School Studio
  • Uncharted 4 Neil Druckmann, Josh Scherr – Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe

Artistic Achievement

WinnerINSIDE Development Team – Playdead/Playdead

Nominees:

  • Abzu Development Team – Giant Squid/505 Games
  • Dishonored 2 Development Team – Arkane Studios/Bethesda Softworks
  • The Last Guardian Development Team – SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Uncharted 4 Development Team – Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Unravel Development Team – Coldwood Interactive/Electronic Arts

Audio Achievement

Winner: The Last Guardian Development Team – SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe

Nominees:

  • Battlefield 1 Development Team – DICE/Electronic Arts
  • Doom Development Team – id Software/Bethesda Softworks
  • Inside Martin Stig Andersen – Playdead/Playdead
  • Rez Infinite Tetsuya Mizuguchi, Takako Ishida, Noboru Mutoh – Enhance Games, Monstars Inc., Resonair/Enhance Games
  • Uncharted 4 Development Team – Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe

British Game

Winner: Overcooked Development Team – Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd

Nominees:

  • Batman: Arkham VR Development Team – Rocksteady Studios/WB Games
  • Forza Horizon 3 Development Team – Playground Games/Microsoft Studios
  • No Manès Sky Development Team – Hello Games/Hello Games, Sony Interactive Entertainment Europe
  • Planet Coaster Development Team – Frontier Developments/Frontier Developments
  • Virginia Development Team – Variable State/505 Games

Evolving Game

Winner: Rocket League Dave Hagewood, Jeremy Dunham, Corey Davis – Psyonix/Psyonix

Nominees:

  • Destiny: Rise of Iron Development Team – Bungie/Activision
  • Elite Dangerous: Horizons Development Team – Frontier Developments/Frontier Developments
  • Eve Online Development Team – CCP Games/CCP Games
  • Final Fantasy XIV Online Development Team – Square Enix/Square Enix
  • Hitman Development Team – IO Interactive/Square Enix

Family

Winner: Overcooked Development Team – Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd

Nominees:

  • Lego Star Wars: The Force Awakens Mike Taylor, Jamie Eden, James Norton – TT Games/WB Games
  • The Playroom VR Development Team – SIE Japan Studio, Team ASOBI!/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Pokemon GO Development Team – Niantic Inc./Niantic Inc.
  • Ratchet & Clank Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Toca Hair Salon 3 Development Team – Toca Boca/Toca Boca

Game Innovation

Winner: That Dragon, Cancer Development Team – Numinous Games/Numinous Games

Nominees:

  • Batman: Arkham VR Development Team – Rocksteady Studios/WB Games
  • Firewatch Development Team – Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.,
  • Pokemon GO Development Team – Niantic Inc./Niantic Inc.
  • Unseen Diplomacy Development Team – Triangular Pixels/ Triangular Pixels
  • The Witness Development Team – Thekla, Inc./Thekla, Inc.

Mobile

Winner: Pokemon GO Development Team – Niantic Inc./Niantic Inc.

Nominees:

  • The Banner Saga 2 Development Team – Stoic/Versus Evil
  • Dawn of Titans Development Team – Natural Motion/Zynga
  • Deus Ex GO Development Team – Square Enix Montreal/Square Enix
  • Pokemon Sun and Pokemon Moon Development Team – Game Freak/The Pokémon Company International
  • Reigns Development Team – Nerial/Devolver Digital

Multiplayer

Winner: Overwatch Development Team – Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment

Nominees:

  • Battlefield 1 Development Team – DICE/Electronic Arts
  • Forza Horizon 3 Development Team – Playground Games/Microsoft Studios
  • Overcooked Development Team – Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd
  • Titanfall 2 Development Team – Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • Tom Clancy’s The Division Development Team – Ubisoft Massive/Ubisoft

Music

Winner: Virginia Lyndon Holland – Variable State/505 Games

Nominees:

  • Abzu Austin Wintory – Giant Squid/505 Games
  • Doom Mick Gordon, Chris Hite, Chad Mossholder – id Software/Bethesda Softworks
  • INSIDE Martin Stig Andersen, SØS Gunver Ryberg – Playdead/Playdead
  • The Last Guardian Takeshi Furukawa – SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Uncharted 4 Henry Jackman, Jonathan Mayer, Scott Hanau – Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe

Original Property

Winner: INSIDE Development Team – Playdead/Playdead

Nominees:

  • Firewatch Development Team – Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.
  • The Last Guardian Development Team – SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe
  • Overwatch Development Team – Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment
  • Unravel Development Team – Coldwood Interactive/Electronic Arts
  • The Witness Development Team – Thekla, Inc./Thekla, Inc.

Performer

Winner: Cissy Jones as Delilah in Firewatch

Nominees:

  • Alex Hernandez as Lincoln Clay in Mafia III
  • Emily Rose as Elena Fisher in Uncharted 4
  • Navid Negahban as ‘Hajj Agha’ in 1979 Revolution: Black Friday
  • Nolan North as Nathan Drake in Uncharted 4
  • Troy Baker as Sam Drake in Uncharted 4

BAFTA Ones to Watch Award in Association With Dare to be Digital

Winner: Among The Stones Lukasz Gomula, Alberto Taiuti, James Wood, Roberto Macken, Kevin McKenna, Rory Sweeney – Bluedoor Games

Nominees:

  • Pentagrab Andrew Fullarton, Thomas Slade, Nick Kondylis, Cari Watterton, Dale Smith – Ludico
  • Rebound Kieran Gallagher, Isaac Pringle, Mark Tempini, Andrew Graham, Alexander MacDiarmid, Vladislav Veselinov, Craig Russell, Alexandra Donaldson – Hexterion

AMD Esports Audience Award

Winner: Clash Royale Supercell/Supercell

Nominees:

  • Counter-Strike: Global Offensive Hidden Path Entertainment/Valve
  • Dota 2 Valve/Valve
  • League of Legends Riot Games/Riot Games
  • Overwatch Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment
  • Street Fighter VSTREET FIGHTER V Capcom, Dimps/Capcom

What are your thoughts on this? Did Uncharted 4 deserve to win best game? Leave your comments below.


Robert Grosso

Staff Writer

A game playing, college teaching, erudite-minded scholar who happens to write some articles every so often. Have worked as a journalist, critic, educator and blogger for over five years now, with articles published (as user editorials) on Game Revolution and Giant Bomb as well as a contributor for the websites Angry Bananas and Blistered Thumbs. Now making TechRaptor my home.


Comments section load is delayed to improve site speed - please wait a moment and share your comment below!